dinleme cihazlı su kaçağı tespiti

DİNLEME CİHAZLI SU KAÇAĞI 2010 senesinden sonra yaygınlaşan bir sistem. Genel olarak eskiden ne gibi yöntemler kullanılıyordu biraz bunlara bakacağız. Daha sonra bu sistemler daha önceleri var mıydı bunu göden geçireceğiz. Sizlerde merak içerisindeyseniz başlayalım o zaman.

Eskiden su kaçakları nasıl tespit edilirdi ?

2010 ve öncesinde dairelerde veya iş yerlerinde bir su kaçağı oluştuğunda tanınmış bir usta aranır ve durum anlatılırdı. Alt kata su akıyor banyodan veya mutfaktan şeklide bir açıklamayla ustaya bilgi verilirdi. Usta durumu anlamaya çalışır görmeden bir şey söylenemez derlerdi. Bir ara uğrayıp duruma bakacaklarını söyler ve şu gün geleceğim derlerdi. Usta gelir gün gelir arızayı gidermek için adrese varırdı.

Yer incelenir, ha bak burası ısınıyor buradan olabilir gibi bir kaç cümle kısık sesle söylenirdi. Yada boru yardımıyla uğultu dinlenir farklı bir ses alınmaya çalışılırdı. İSKİ çalışanları genelde bunu uygulardı. % 50 şansı vardı bu uygulamanın. Başarı oranı yüksekti bakır boru ile dinlemenin. Buradan başlayıp buraya kadar kıracağız abi, abla yada hanımefendi denir fiyatın ne çıkacağı iş bitince belli olur sözü üstüne basıla basıla belirtilirdi.

daire sahibi onay verirse bir noktadan kırmaya başlanır kaçak kırılan noktada yakalanırsa fazla kırmadan boruda demir boru se diş açılır ve plastiğe çevrilerek işlem tamamlanırdı. Değil mavi boru iste ufak çaplı bir laanda dirsekle dönerek tarat yapılırdı. Fakat kaçak kırılan noktada çıkmazsa boru güzergahı yavaş yavaş incelenerek kırılmaya devam edilirdi. Dinleme cihazlı su kaçağı tespiti sistemi gelmeden önce uygulanan sitem bu şekilde idi. Bir usta bul ve bulana kadar kırmaya devam…

Peki bu işin maliyeti ne olurdu?

şimdi gelelim asıl önemli konuya. Tamam kıra kıra bir şekilde bu su sızıntısı bulunacak tesisat yenilenecek iyi ama, Neler yerinden oynayacak neler sökülecek neler kaldırılacak gibi pek çok soru var akılllarda. Su kaçağı olan nokta dolap altına mı geldi. Küvet mi kalkacak, Mutfak dolabına mı denk geliyor. maliyet hesabı neye göre yapılacak. Eskiden tesisat ustaları çok iyi para kazanıyorlardı. Çünkü bir daireye su kaçağı nedeniyle giriliyorsa genelde o evde yarım tadilata girilirdi. E canım o kadar kırıldı fayanslarda değişsin, E madem bu gidiyor şunu da değiştirelim , sök usta. Onu sök bunu kaldır, şunu da yap külfet ağırlaşıyordu. Bizim tesisat ustaları da hiç boş kalmıyorlardı neredeyse. E tadilat bitmiyor ki. Bir su kaçağı eskiden çok şeye maal oluyordu. fiyatı siz kendinizde aklınızda hayal edebilirsiniz üç aşağı beş yukarı sanırım.